Witamy serdecznie w pierwszym podsumowaniu tygodnia w tym roku akademickim!
Wskaźnik PMI dla przemysłu osiągnął poziom 52,2. Jest to najwyższy odczyt od pół roku. Przypominamy, że PMI jest wskaźnikiem aktywności gospodarczej, który ma swój poziom średni w punkcie 50,0. Wyniki powyżej 50 oznaczają wzrost aktywności gospodarczej, wyniki poniżej 50 oznaczają spadek aktywności. Ostatni raz polska gospodarka doświadczyła PMI poniżej 50 w roku 2014.Według instytutu Markit Economics, polski przemysł notuje najszybszy wzrost zamówień od 6 miesięcy, jednak najwolniejszy wzrost zatrudnienia w przemyśle od dwóch lat.
Ceny węgla dramatycznie rosną. Szczególnie cena węgla koksowego, która osiągnęła poziom $200 za tonę. Takie ceny ostatnio na tym towarze widziano 5 lat temu. Czy ten wzrost cen jest stały, jeszcze zobaczymy, jednak istnieją spore powody do optymizmu. Zarówno problemy australijskie z ekologią i logistyką, plany Indii co do dramatycznego wzrostu produkcji stali jak i wzrost zapotrzebowania na stal przemysłu zbrojeniowego pozytywnie wpływają na ceny węgla.
Bank Światowy obniża prognozy wzrostu PKB dla Polski z 3,7% do 3,2%. Pozytywnie na PKB wpływa konsumpcja, negatywnie – spadek inwestycji spowodowany przejściem pomiędzy starym budżetem unijnym a nowym. Bezrobocie liczone metodą unijną spadło do poziomu 6,2% (najniższy wynik w ogóle) oraz do 8,4% według MRPPS (najniższy wynik od 25 lat), jednak według starszego ekonomisty Banku Światowego Leszka Kąska, Polska zbliża się do równowagi pomiędzy poszukującymi pracę a pracodawcami, przez co tempo wzrostu zatrudnienia może spadać.
RPP pozostawia stopy procentowe na nie zmienionych poziomach. Nie widać również żadnych wskazówek co do zmian stóp w najbliższej przyszłości.
Funt brytyjski spadł do najniższego poziomu od 31 lat z powodu pojawiających się dokładniejszych informacji na temat Brexitu oraz zdecydowanych słów premier Wielkiej Brytanii Theresy May, które sugerują, że premier prędzej woli stracić dostęp do rynku europejskiego niż ponownie oddać kontrolę nad imigracją Unii Europejskiej po Brexit’cie.