Witamy na pierwszym, listopadowym podsumowaniu tygodnia!
Światowa gospodarka z niecierpliwością oczekuje na wybory w Stanach Zjednoczonych. Amerykański indeks giełdowy S&P500 zanotował najdłuższą serię spadkową od 36 lat. Dolar amerykański osłabił się o około 2% w stosunku do euro. Bardzo mocno zwiększył się za to popyt na broń, amunicję oraz żywność o długim terminie przydatności do spożycia. Według aktualnych sondaży, obydwoje kandydaci mają bardzo zbliżone poparcie.
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii stwierdził, że tamtejszy rząd potrzebuje zgody parlamentu w celu rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Dotychczas premier Wielkiej Brytanii, Teresa May, zarzekała, że takiej zgody nie potrzebuje. Może to jeszcze bardziej skomplikować proces Brexitu. Funt odpowiedział na to wzrostami.
PGNiG będzie szukał ropy w Iranie. Państwowy Irański Koncern Naftowy (NIOC) oraz PGNiG podpisały umowę, na mocy której polska spółka przeprowadzi badania geologiczne oraz ocenę złoża Sumar w Iranie. PGNiG będzie się również starało o koncesję na wydobycie ropy z tego złoża, o ile wyniku badań okażą się pozytywne.
Spośród 30 krajów badanych przez OECD, Polska zajęła ostatnie miejsce pod względem piśmienności finansowej. Na 21 punktów, ze średnią 13,7 punktów dla państw OECD, Polska osiągnęła jedynie 11,6 pkt.
Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, zgodnie z przewidywaniami analityków, wyniosła w październiku 4,9%. Była to niższa wartość niż w miesiącu poprzednim (5%).
W Niemczech, stopa bezrobocia, zgodnie z konwencją Międzynarodowej Organizacji Pracy, wyniosła 10% w miesiącu październik.
Stopa bezrobocia we wrześniu, w Polsce, liczona metodami Eurostatu, wyniosła 5,7% co oznacza spadek od 0,2 punkta procentowego w stosunku do sierpnia. Oznacza to, że w Polsce jest już mniej niż milion bezrobotnych (w porównaniu do 1,25 mln w zeszłym roku).
Wskaźnik aktywności przemysłowej PMI wyniósł w październiku, w Polsce 50,2 punkta. Poziom 50,0 oznacza stagnację a wyniki poniżej 50, spadek aktywności przemysłowej. Jest to wynik dużo gorszy od przewidywań analityków, ostatni tak słaby wynik był we wrześniu 2014 roku.
Podsumowanie przygotowali Aleksandra Szymura oraz Alan Bartol.