Serdecznie witamy na kolejnym już niedzielnym podsumowaniu tygodnia!
Polska awansowała w prestiżowym rankingu Doing Business, przygotowanym przez Bank Światowy, z miejsca 25 na miejsce 24. Ranking ten bada 10 różnych czynników wpływających na swobodę w prowadzeniu biznesu w 190 badanych krajach. Głównym powodem wzrostu Polski w rankingu było uchwalenie nowego prawa restrukturyzacyjnego ułatwiającego dochodzenie roszczeń i przyspieszającego postępowania. Spadliśmy w kategorii ,,zakładanie firmy” z 85 miejsca na 107 miejsce, jak również w takich kategoriach jak ,,płacenie podatków” czy ,,ochrona inwestorów”. Z drugiej strony w kategorii ,,handel zagraniczny” nadal plasujemy się na pierwszym miejscu na świecie.
PKB w Stanach Zjednoczonych wzrosło w trzecim kwartale o 2,9%, przy czym prognozowany wzrost wyniósł 2,5%. Jest to największy wzrost w ciągu ostatnich dwóch lat. Może to jednak skłonić FED do podwyżki stóp procentowych w USA.
UE i Kanada podpisały kontrowersyjną umowę o wolnym handlu CETA. Umowa zakłada zniesienie 98% ceł na produkty i usługi pomiędzy tymi blokami ekonomicznymi. Wcześniej istniało ryzyko zablokowania umowy z powodu jej odrzucenia przez Walonię, francuskojęzyczny region Belgii, przez co również Belgia nie mogłaby podpisać umowy. Doszło jednak do porozumienia. Głównym zastrzeżeniem Walonii był system arbitrażu inwestycyjnego mającego rozwiązywać spory między inwestorami a państwami. Swoje zastrzeżenia Walonia zgłosiła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
Sprzedaż węgla we wrześniu wzrosła do rekordowych 8,4 mln ton, kiedy pomiędzy styczniem a sierpniem sprzedaż wynosiła pomiędzy 5,3 a 6,5 mln ton. Ilość zapasów węgla spadł o 2,3 mln ton, do 3,4 mln ton.
Również w Wielkiej Brytanii nastąpił wzrost PKB o 0,5% w porównaniu z poprzednim odczytem, co jest większą wartością niż prognoza na ten okres (0,3%).
Stopa bezrobocia w miesiącu wrzesień wyniosła w Polsce 8,3% według GUSu. Jest to niższa wartość niż prognozowana (8,4%). Zauważalna jest tendencja spadkowa w tym aspekcie. Niestety spada również dynamika wzrostu PKB. Dyrektor Departament Rachunków Narodowych w Głównym Urzędzie Statystycznym Maria Jeznach poinformował, że wzrost PKB może wynieść mniej niż 3,1% rok do roku osiągnięte w pierwszym półroczu.
Federacja Rosyjska poinformowała, że woli zamrozić produkcję ropy naftowej niż ją obniżać, co było brane pod uwagę wcześniej, podczas jej rozmów z kartelem OPEC. Zaowocowało to spadkami cen ropy, której cena w Nowym Jorku wynosi aktualnie 48,25 dolara za baryłkę. Gwałtowny spadek cen ropy mocno uderzył w budżet FR, której to sprzedaż odpowiadała za 50% wpływów przed spadkami.
W Kołbaskowie (woj. Zachodniopomorskie) powstanie centrum logistyczne firmy Amazon. Będzie to czwarta inwestycja tego typu w naszym kraju. Dzięki temu powstanie około 1 tys nowych miejsc pracy. Zakończenie inwestycji zaplanowano na sierpień 2017 roku.
Komisja Europejska przyjęła nową strategię kosmiczną nazwaną ,,Europejska Strategia Kosmiczna”. Zakłada ona inwestycje w przemysł kosmiczny wynoszące nawet 12 mld euro do 2020 roku. Na celowniku KE znajdują się głównie aplikacje wykorzystujące dane satelitarne oraz start-upy przemysłu kosmicznego. Już niedługo startuje europejska wersja amerykańskiego systemu GPS nazwana Galileo, pozwalająca uzyskać znacznie dokładniejsze pomiary od jej amerykańskiego odpowiednika.
Wybuchowe telefony Samsung Galaxy Note 7 mocno odbiły się na wynikach finansowych koreańskiego giganta. Spadek zysków wyniósł nawet 30% w porównaniu z poprzednim rokiem, jednak w samym segmencie mobilnym spadek wyniósł aż 96%.
Podsumowanie tego tygodnia przygotowali Aleksandra Szymura oraz Alan Bartol.