Niedzielny wieczór kończący kolejny względnie spokojny tydzień na światowych rynkach finansowych oznacza, że czas na nasze małe podsumowanie ciekawszych zdarzeń z globalnej gospodarki.
„Żabka” zmienia właściciela. Fundusz Mid Europa Partners zdecydował się na sprzedaż sieci sklepów detalicznych funduszowi CVC Capital Partners. Nie podano wartości transakcji, jednak media spekulują, że wyniesie ona ponad 1 mld euro, będąc jednocześnie największą transakcją w historii polskiego rynku detalicznego. Fundusz Mid Europa Partners nabył sieć sklepów w 2011 roku od Penta Investments płacąc za nią około 400 mln euro. W międzyczasie dwukrotnie zwiększył wielkość sieci sprzedaży (obecnie ponad 4500 sklepów) oraz potroił przychody.
Idą zmiany na rynku funduszów inwestycyjnych. Komisja Nadzoru Finansowego chce obniżenia maksymalnej opłaty za zarządzanie funduszami do poziomu 2%. Obecnie waha się ona od 0,9% do 3,3%. Informacja ta spowodowała przecenę kursów akcji funduszy notowanych na GPW pod koniec ubiegłego tygodnia oraz ciążyła na ich notowaniach w bieżącym tygodniu pomimo hossy na warszawskim parkiecie. Przeciwnicy nowej regulacji sugerują, że takie rozwiązanie spowoduje zniknięcie bardziej skomplikowanych funduszy, skupiających się na rozwiniętych strategiach inwestycyjnych na rzecz prostych produktów lub ETF-ów.
Nad Włochami ciąży groźba wprowadzenia procedury nadmiernego deficytu przez Radę Unii Europejskiej. Komisja Europejska oceniła, że bez stosownych reform Włochy przekroczą kryteria deficytu budżetowego, a dług publiczny sięgnie 133,33% PKB co byłoby historycznym wynikiem. Do kwietnia tego roku, rząd musi podjąć działania, które przyniosą oszczędności na poziomie 0,2% PKB.
Dobrą wiadomość dla konsumentów ropy naftowej przygotował w tym tygodniu Irak, który ogłosił odkrycie nowego złoża czarnego złota o zasobności około 10 mld baryłek (ponad 1,5 bln litrów) ropy naftowej. Dzięki temu odkryciu Irak, który jest czwartym największym producentem ropy naftowej za Wenezuelą, Arabią Saudyjską oraz Iranem, umacnia swoją pozycje wśród krajów OPEC z rezerwami ropy naftowej na poziomie 159 mld baryłek. Oprócz tego NIOC (National Iranian Oil Company) stwierdził, że planuje w tym roku zwiększyć dzienną produkcje ropy o 100 tys. baryłek ropy, do poziomu 4 mln baryłek, zaś w ciągu 5 lat aż do 4,7 mln baryłek.
Próba przejęcia koncernu Unilever przez Kraft Heinz zakończyła się niepowodzeniem. Amerykański gigant spożywczy Kraft Heinz zaoferował za nią 143 mld dolarów jednak oferta została szybko odrzucona, dlatego koncern ostatecznie wycofał się z negocjacji. W poniedziałek obie firmy opublikowały oświadczenie w którym poinformowały, że odrzucenie oferty odbyło się w przyjaznych, pełnych wzajemnego szacunku warunkach.
Kolejny tydzień hossy na amerykańskich parkietach. We wtorek indeks S&P500 wyznaczył nowe historyczne maksima kończąc sesję na poziomie 2365,38 punktów przy wzroście o 0,6%. W piątek poprawił wtorkowy rezultat osiągając na zamknięciu 2367,34 punkty. Historyczne maksima osiągnęły także NASDAQ oraz Dow Jones.
W przeciwieństwie do amerykańskich indeksów giełdowych, miniony tydzień nie był zbyt udany dla amerykańskiego dolara, którego kurs w tym tygodniu był determinowany przez środową publikację komunikatu z poprzedniego posiedzenia FED’u. Choć od posiedzenia upłynęło już sporo sesji, a w międzyczasie mieliśmy dwa bardzo ważne wystąpienia Janet Yellen, zapis dyskusji zawsze dobrze odzwierciedla rozkład nastrojów i poglądów w całym Komitecie. Przede wszystkim wyłania się tu jeden dominujący głos: o ile sytuacja pozostanie sprzyjająca, kolejna podwyżka stóp powinna nastąpić możliwie szybko. Zestawiając wydźwięk protokołu z publikowanymi w ostatnim czasie danymi makro z gospodarki Stanów Zjednoczonych, na ten moment podwyżka stóp procentowych w marcu wydaje się bardzo prawdopodobna.
Podsumowanie przygotowali: Asia Szmigielska, Zbigniew Marek Grodziński, Michał Kazan, Filip Bogdziun.