Szukacie lektury do popołudniowej kawy? To zapraszamy do zapoznania się z hossowym podsumowaniem tygodnia 😉

Zaczynamy od przeglądu informacji ze spółek. Duża zmiana na polskim rynku usług telekomunikacyjnych. Liberty Global ogłosiło, że UPC Polska podpisało przedwstępną umowę zakupu akcji spółki Multimedia Polska. Wartość transakcji ustalono na ok. 3 mld zł (760 mln dol.). Cena to równowartość ponad 6-krotności wyniku EBITDA, osiągniętego przez Multimedia Polska w 2015 r., skorygowanego o 124 mln zł prognozowanej rocznej wartości synergii przychodowych i kosztowych.

PGE Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea oraz Tauron Polska Energia powołały w środę spółkę ElectroMobility Poland. Nowa firma ma pracować m.in. nad polskim autem elektrycznym. Nowy podmiot ma się przyczynić się do powstania systemu elektromobilności w Polsce. Będzie on dysponować kapitałem zakładowym w wysokości 10 mln zł. Każda ze spółek powołujących ElectroMobility Poland obejmie po 25 proc. kapitału akcyjnego, uzyskując w ten sposób po 25 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy.

Rajd na akcja Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa. Spółka, według analityków, stała się w ostatnim czasie najmocniej rosnącą spółką w swojej klasie w tym roku na świecie. Od początku roku akcjonariusze JSW zarobili aż 547%. Przyczyną tego może być fakt, że po raz pierwszy od wielu lat, średnia cena zbytu węgla z rodzimych kopalń była wyższa od średniego kosztu produkcji. Różnica ta wyniosłą 1 zł na każdej tonie.

Potwierdzają się informacje dotyczące inwestycji koncernu Toyota w Polsce. Na początku października “Puls Biznesu” podał, powołując się na nieoficjalne źródła, że pod koniec miesiąca Toyota ogłosi plan budowy fabryki automatycznych skrzyń biegów w Wałbrzychu i rozbudowy zakładu silników w Jelczu-Laskowicach. Łączne nakłady inwestycyjne Toyoty w Polsce mają sięgnąć 1 mld zł.

W piątkowym komunikacie Minister Finansów podał, że według wstępnych danych, dochody budżetu wzrosły w okresie styczeń – wrzesień o 13,6% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Resort wskazał także na wzrost dochodów podatkowych o 7,4% w okresie styczeń – wrzesień w stosunku do roku ubiegłego. Warto zaznaczyć, że odnotowano wzrost we wszystkich głównych podatkach. Po wrześniu 2016 roku, deficyt budżetowy naszego kraju wyniósł około 20,6 mld zł, czyli 37,7% planowanej wartości w ustawie budżetowej. Był on niższy aż o 10,5 mld zł w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego.
W październiku ogólny klimat koniunktury w przemyśle, według badań Głównego Urzędu Statystycznego, po raz kolejny utrzymuje się na dodatnim poziomie i wyniósł 1,0. Jest to jednak spadek w porównaniu z miesiącem poprzednim, gdzie wskaźnik ten wyniósł 3,3. Aż 13,8% przebadanych przedsiębiorstw sygnalizuje poprawę koniunktury, a 12,8% jej spadek.

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce we wrześniu wzrosło o 3,9% r/r i jest to niższa wartość niż prognozowana (4,55% r/r). Od kilku miesięcy zauważalna jest tendencja spadkowa w tym aspekcie. Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 4218 zł i jest o 5,5 zł wyższe niż w sierpniu.

Arabia Saudyjska po raz pierwszy w historii wypuszcza obligacje. Kraj ten zmaga się z dziurą budżetową spowodowaną niskimi cenami ropy naftowej. Według planu nazywanego “Saudyjska Wizja”, do roku 2030 królestwo ma uniezależnić się od dochodów z ropy naftowej. Wypuszczane na rynek obligacje to papiery pięcio-, dziesięcio- i trzydziestoletnie. Ich wartość to 17,5 miliarda dolarów.

Podsumowanie tygodnia przygotowali członkowie Koła Ewa Klimczak i Aleksandra Szymura.

Dodaj komentarz