Witamy ponownie na cotygodniowym podsumowaniu tygodnia 🙂

Ubiegły tydzień przyniósł kolejne ciekawe wydarzenia na akcjach Alma Market. Przypomnijmy, że spółka od jakiegoś czasu boryka się z problemami finansowymi. We wtorek, po sesji giełdowej, bank PKO BP wypowiedział umowy kredytowe na łączną kwotę sięgającą blisko 61 mln złotych, argumentując to „zagrożeniem upadłością” spółki. Reakcja rynku była natychmiastowa. Na początku środowej sesji akcje zniżkowały do poziomu 1,85 PLN, kiedy to na wtorkowym zamknięciu można było sprzedać akcje Almy po 2,26 złotego. Jednak już po południu rynek otrzymał kolejną istotną informację. Sąd rejonowy w Krakowie zabezpieczył majątek spółki, ustanawiając tymczasowego nadzorcę sądowego, który ma chronić spółkę przed egzekucją zobowiązań. Ta informacja dobrze podziała na rynek, w ciągu dwóch sesji akcje Almy wróciły do wtorkowej ceny zamknięcia. Jednak w piątek, po sesji, spółka podała kolejny komunikat, w którym poinformowała, że złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku, argumentując jego złożenie kwestiami prawnymi. Na reakcję rynku poczekamy do poniedziałkowego otwarcia sesji.

Trochę pozytywnych informacji z naszej gospodarki. W drugim kwartale tego roku w polskich przedsiębiorstwach nieznacznie wzrosła dynamika sprzedaży, tempo zysków i zatrudnienie, poinformował Narodowy Bank Polski. Najszybciej rosnącą składową kosztów przedsiębiorstw są koszta pracy, które wzrosły o 7,7%. Niestety, nadal spadają nakłady inwestycyjne.

Polska gospodarka nadal pozostaje w uścisku deflacji. We wrześniu ceny spadły o 0,5% w porównaniu z poprzednim rokiem. Jest to już 27 miesiąc z rzędu, w którym nastąpiła deflacja, jednak wygląda na to, że powoli ustępuje. Głównym czynnikiem wpływającym na inflację pozostaje cena ropy naftowej, która jest kluczowa przy ustalaniu cen wielu innych produktów. Jest to spowodowane jej wpływem na koszty transportu.

Wspominając o ropie, prezydent Rosji, Władimir Putin, zadeklarował, że Rosja jest gotowa przyłączyć się do OPEC w zamrażaniu produkcji ropy naftowej. Niskie ceny ropy to ogromny cios dla gospodarki Federacji Rosyjskiej, której połowa budżetu zależy od ropy naftowej i gazu ziemnego (z czego cena gazu często również zależy od cen ropy).

Komisja Nadzoru Finansowego ma nowego szefa. Został nim doktor nauk ekonomicznych Marek Chrzanowski, były członek Rady Polityki Pieniężnej, pracownik naukowy Szkoły Głównej Handlowej oraz członek Narodowej Rady Rozwoju. Zastąpi on poprzedniego przewodniczącego KNF Andrzeja Jakubiaka, który zakończył swoją pięcioletnią kadencję.

Platforma sprzedażowa Allegro oraz porównywarka cenowa Ceneo zostały sprzedane za 3,25 mld dolarów. Nabywcami są fundusze private equity Cinven, Permira oraz Mid Europa. Fundusze PE rzadko kiedy są końcowymi inwestorami, zazwyczaj kupują w celu sprzedaży z zyskiem już po kilku latach. Allegro zostało kupione 8 lat temu przez Naspers za 1,2 mld dolarów. Wygląda to więc na całkiem dobry zwrot z inwestycji.

To by było na tyle w tym tygodniu. Przypominamy o kończącej się rekrutacji do naszego Koła Naukowego i zapraszamy na najbliższe spotkanie, które odbędzie się już w tę środę. Do zobaczenia 🙂

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Dodaj komentarz