Serdecznie witamy w najnowszym podsumowaniu tygodnia przygotowanym przez KN Hossa ProCapital!

Wybór D. Trumpa na prezydenta był dla niektórych sporym zaskoczeniem. Jeszcze większym zaskoczeniem były wzrosty na giełdach amerykańskich, pomimo spodziewanych spadków w wypadku wygranej Donalda Trumpa. Akcje banków wzrosły. W górę poszły Wells Fargo (7,6%), Goldman Sachs (4,3%) oraz JP Morgan Chase (4,6%). Rozważa się awansowanie prezesa JP lub Goldman Sachs, na funkcje w Białym Domu (możliwe nawet, że na sekretarza skarbu). Na uwagę zasługuje również złoto, które spada, jest to spowodowane umocnieniem się dolara (na uwagę należy fakt, że po wyborach CHF, EUR oraz USD wzmocniły się względem PLN), oraz zwiększeniem rentowności (spadkiem cen) amerykańskich obligacji skarbowych. Pojawiły się głosy, jakoby Fed rozważał wstrzymanie grudniowej podwyżki stóp procentowych, jednak bacząc na reputację Fed’u która ucierpiała na wieloletniej stagnacji stóp procentowych, można wciąż przyjąć że podwyżka będzie miała miejsce w grudniu. Okres strachu przez nowym prezydentem – Trumpem, trwał na rynkach krótko. Indeks NIKKEI stracił 5,4% i prawie od razu odzyskał 6,72%, z kolei para USD/JPY zareagowała analogicznie do Tokijskiej giełdy. Agencja ratingowa Standard & Poor’s pozostawiła rating kredytowy Stanów Zjednoczonych na tym samym poziomie (AA+/A-1+).

Na rynku surowcowym, na uwagę zasługuje miedź (a co za tym idzie KGHM). Od początku listopada trwa rajd cen miedzi, które od początku miesiąca poszły w górę o blisko tysiąc dolarów na tonie. Tylko w środę, po wyborach w USA zyskały 3,3 proc., co przełożyło się na wzrost kursu spółki o aż 8,1 proc. W ciągu całego tygodnia kurs spółki wzrósł aż o 24% przy 19% wzroście cen miedzi. Najprawdopodobniej było to spowodowane słowami Donalda Trumpa o drastycznym zwiększeniu wydatków na infrastrukturę.
Jednostkowy zysk netto KGHM w III kwartale wyniósł 614 mln zł wobec 354 mln zł przed rokiem. A po trzech kwartałach sięgnął 1,28 mld zł w stosunku do 1,68 mld zł rok wcześniej. Przychody spółki wyniosły w III kwartale 3.744 mln zł (3.681 mln zł w III kwartale 2015 r.), a po trzech kwartałach sięgnęły 10,28 mld zł wobec 11,77 mld zł rok wcześniej.
Mimo, iż spadł kurs miedzi, to jednak wzrastały ceny srebra o 7 proc. rok do roku. Kombinat sprzedał o 2,7 proc. mniej srebra jednak przychody oraz zyski z tego tytułu wzrosły. Wynik netto KGHM udało się zwiększyć głównie na dwóch czynnikach – kursie walut i cenach srebra.

Dobrze prezentuje się zysk netto PGNiG, który w III kw. 2016 r. wzrósł do 358 mln zł z 291 mln zł przed rokiem. Pierwotne szacunki podane przez spółkę zakładały zysk netto na poziomie 280 mln zł. Jak podaje PGNiG w prezentacji, przychody ze sprzedaży gazu wysokometanowego spadły w III kwartale rok do roku o 0,6 mld zł, do 4,1 mld zł, przy 10-proc. wzroście wolumenu sprzedaży. Zmniejszyły się również przychody ze sprzedaży ropy naftowej i kondensatu (o 110 mln zł), na co znaczący wpływ miał spadek cen ropy o blisko 9 proc. Spółka wykazała w tym okresie zysk z okazyjnego nabycia aktywów SEJ w wysokości 73 mln zł. Jednocześnie PGNiG przedstawił plan dotyczący wydobycia gazu w Norwegii przez kolejne 15 lat, co najmniej 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Jastrzębska Spółka Węglowa zwiększa wydobycie, ale mimo wzrostu cen sprzedaży węgla o kilka procent, wciąż generuje więcej kosztów niż przychodów. Strata od początku roku wzrosła do prawie 300 mln zł. Na lepsze wyniki w przyszłości liczą m.in. inwestorzy giełdowi, którzy podbijają cenę akcji JSW. Trzeci kwartał zakończył się dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej stratą na poziomie 139 mln zł. Inwestorzy giełdowi wierzą w spółkę a najnowszy raport finansowy odebrali z zadowoleniem. Kurs akcji na warszawskiej giełdzie urósł już w tym roku o ponad 500%, wyznaczając nowe wieloletnie rekordy szybkości wzrostów. Ostatni raz cenę udziałów JSW na poziomie 80 zł widzieliśmy w 2013 roku.

Pozostając przy energii, warto poruszyć temat Grupy PGE. Spółka zanotowała 23 proc. spadku zysku EBITDA w stosunku do 2015 r. Skonsolidowany zysk operacyjny Grupy PGE powiększony o amortyzację za trzy kwartały br. wyniósł 4,8 mld zł. Jak podaje spółka, spadek wynika głównie z niższej dyspozycyjności aktywów na węgiel brunatny w dwóch pierwszych kwartałach raportowanego okresu.

Podsumowanie zostało przygotowane przez Ewę Klimczak, Krzesimira Rabajczyka i Aleksandrę Szymurę, oraz zredagowane przez Alana Bartola.

Dodaj komentarz