Witamy ponownie na cotygodniowym podsumowaniu tygodnia!

Afera spalinowa dalej daje się we znaki Volkswagenowi. Do roku 2021 planowane jest zredukowanie zatrudnienia o 30 tysięcy, z czego w samych Niemczech będzie to aż 23 tys. Spółka szacuje, że przyniesie to 3,7 mld euro oszczędności i pomoże w poprawieniu rentowności marki, która jest obecnie bardzo niska. Nowy szef marki, Herbert Diess zapewnia, że ze względu na dobro pracowników redukcja etatów zostanie przeprowadzona w łagodny sposób, poprzez niezastępowanie osób odchodzących czy wysyłanie na wcześniejsze emerytury.

Wietnam we wtorek przegłosował rezygnację z budowy dwóch elektrowni atomowych. W 2009 roku wydano zgodę na ich budowy, które miały ruszyć w 2014 roku, jednak były wielokrotnie przekładane. Rezygnacja z przedsięwzięcia argumentowana jest niższymi kosztami innych źródeł energii, oraz spadkiem przewidywanego rozwoju gospodarczego w kraju. „Energia jądrowa jest teraz mniej konkurencyjna w porównaniu z innymi źródłami energii i nie jest już pilną koniecznością” jak komentuje szef państwowego koncernu energetycznego Vietnam Electricity Duong Quang Thanh.

W tym tygodniu indeks giełdowy Dow Jones Industrial Averge zaliczy wzrost na poziomie 1,29%, co daje 243,92 punktu, a więc byliśmy świadkami w pewnym sensie historii, ponieważ indeks ten przebił pierwszy raz granicę 19 tysięcy punktów osiągając 19 152,14 punktów. Oprócz DJI bardzo wysokie notowania zaliczył S&P 500 osiągając 2213,35 punktów.

A więc stało się! W środę 16.11.2016 roku Sejm uchwalił ustawę obniżającą wiek emerytalny do poprzednich 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy i inicjatywą mocno popieraną przez partię rządzącą. Jak donoszą eksperci, skutki mogą być tragiczne. ,,Stopniowy, ale drastyczny spadek wysokości emerytur, albo wzrost podatków i składek emerytalnych. W dłuższej perspektywie obniżenie konkurencyjności kraju i spowolnienie wzrostu PKB” – wylicza prof. Witold Orłowski. Jak wylicza ZUS, w ciągu 5 lat na emerytury i renty może zabraknąć nawet 400 mld zł. Skutki reformy odczują wszyscy, między innymi poprzez podnoszenie podatków, a najbardziej dotknie ona kobiety, gdyż stopa zastąpienia dla kobiet wynosi 43,78%, a po obniżeniu wieku emerytalnego może spaść nawet poniżej 30%.

W związku z fuzją, do jakiej doszło na początku listopada pomiędzy Alior Bankiem a bankiem BOH, doszło do zdublowania się liczby oddziałów oraz stanowisk pracy. Zarząd Alior banku planuje z tego powodu zwolnić do nawet 2800 osób w związku z restrukturyzacją i optymalizacją ilości miejsc pracy.

Upadek Almy – w lipcu bieżącego roku Alma świętowała otwarcie 50 sklepów i cena akcji wynosiła wtedy 7,70 zł za sztukę, lecz wkrótce euforia opadła i po otrzymaniu raportów mówiących o kiepskiej kondycji finansowej firmy, cena akcji zaczęła spadać osiągając obecnie 1,99 zł za sztukę. Oprócz informacja z giełdy wiemy, ze Alma zamknęła już 70% sklepów, czyli obecnie pozostało im ich zaledwie 13.

Porażka PKO BP w sprzedaży obligacji adresowanych do beneficjentów programu 500+. Bank na cele reklamowe wydal około 5 mln złotych a sprzedał papiery wartościowe opiewające na kwotę zaledwie 1 mln złotych.

Od nowego roku samorządy w wielu regionach Polski postanowiły uraczyć obywateli nowymi opłatami lub wzrostem obecnie pobieranych już opłat. Przede wszystkim wzrosną opłaty za wodę i ścieki. W Kielcach, włodarze postanowili podnieść opłaty z użytkowanie wieczyste gruntu i zgodnie z wyliczeniami miejskiego magistratu mieszkańcy jednej z kamienic będą musieli uiszczać aż 27 krotnie wyższe opłaty za swoje mieszkania. Największą jednak „kreatywnością” wykazali się radni Szczecinka, w którym wprowadzono podatek od balkonów i ocieplenia, które wystaje na pas drogowy.

Stopa bezrobocia w Polsce, według publikacji Głównego Urzędu Statystycznego, w miesiącu październik wyniosła 8,2%. Jest to wartość równa prognozowanej oraz o 0,1 punkta procentowego niższa niż w okresie poprzednim.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej w Polsce, w listopadzie wyniósł -2,4 punkta. Jest to wartość wyższa niż w miesiącu poprzednim, kiedy osiągnął on poziom -3,7 pkt. Oznacza to, że w Polsce utrzymuje się tendencja pesymistycznego nastawienia konsumentów.

Podsumowanie tygodnia przygotowali Zbigniew Grodziński, Asia Szmigielska, Aleksandra Szymura oraz Jędrzej Świerczyński, pod redakcją Alana Bartola.

previous arrow
next arrow
previous arrownext arrow
Slider

Dodaj komentarz