Witamy ponownie na cotygodniowym podsumowaniu tygodnia!

Afera spalinowa dalej daje się we znaki Volkswagenowi. Do roku 2021 planowane jest zredukowanie zatrudnienia o 30 tysięcy, z czego w samych Niemczech będzie to aż 23 tys. Spółka szacuje, że przyniesie to 3,7 mld euro oszczędności i pomoże w poprawieniu rentowności marki, która jest obecnie bardzo niska. Nowy szef marki, Herbert Diess zapewnia, że ze względu na dobro pracowników redukcja etatów zostanie przeprowadzona w łagodny sposób, poprzez niezastępowanie osób odchodzących czy wysyłanie na wcześniejsze emerytury.

Wietnam we wtorek przegłosował rezygnację z budowy dwóch elektrowni atomowych. W 2009 roku wydano zgodę na ich budowy, które miały ruszyć w 2014 roku, jednak były wielokrotnie przekładane. Rezygnacja z przedsięwzięcia argumentowana jest niższymi kosztami innych źródeł energii, oraz spadkiem przewidywanego rozwoju gospodarczego w kraju. „Energia jądrowa jest teraz mniej konkurencyjna w porównaniu z innymi źródłami energii i nie jest już pilną koniecznością” jak komentuje szef państwowego koncernu energetycznego Vietnam Electricity Duong Quang Thanh.

W tym tygodniu indeks giełdowy Dow Jones Industrial Averge zaliczy wzrost na poziomie 1,29%, co daje 243,92 punktu, a więc byliśmy świadkami w pewnym sensie historii, ponieważ indeks ten przebił pierwszy raz granicę 19 tysięcy punktów osiągając 19 152,14 punktów. Oprócz DJI bardzo wysokie notowania zaliczył S&P 500 osiągając 2213,35 punktów.

A więc stało się! W środę 16.11.2016 roku Sejm uchwalił ustawę obniżającą wiek emerytalny do poprzednich 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Obniżenie wieku emerytalnego było jedną z obietnic wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy i inicjatywą mocno popieraną przez partię rządzącą. Jak donoszą eksperci, skutki mogą być tragiczne. ,,Stopniowy, ale drastyczny spadek wysokości emerytur, albo wzrost podatków i składek emerytalnych. W dłuższej perspektywie obniżenie konkurencyjności kraju i spowolnienie wzrostu PKB” – wylicza prof. Witold Orłowski. Jak wylicza ZUS, w ciągu 5 lat na emerytury i renty może zabraknąć nawet 400 mld zł. Skutki reformy odczują wszyscy, między innymi poprzez podnoszenie podatków, a najbardziej dotknie ona kobiety, gdyż stopa zastąpienia dla kobiet wynosi 43,78%, a po obniżeniu wieku emerytalnego może spaść nawet poniżej 30%.

W związku z fuzją, do jakiej doszło na początku listopada pomiędzy Alior Bankiem a bankiem BOH, doszło do zdublowania się liczby oddziałów oraz stanowisk pracy. Zarząd Alior banku planuje z tego powodu zwolnić do nawet 2800 osób w związku z restrukturyzacją i optymalizacją ilości miejsc pracy.

Upadek Almy – w lipcu bieżącego roku Alma świętowała otwarcie 50 sklepów i cena akcji wynosiła wtedy 7,70 zł za sztukę, lecz wkrótce euforia opadła i po otrzymaniu raportów mówiących o kiepskiej kondycji finansowej firmy, cena akcji zaczęła spadać osiągając obecnie 1,99 zł za sztukę. Oprócz informacja z giełdy wiemy, ze Alma zamknęła już 70% sklepów, czyli obecnie pozostało im ich zaledwie 13.

Porażka PKO BP w sprzedaży obligacji adresowanych do beneficjentów programu 500+. Bank na cele reklamowe wydal około 5 mln złotych a sprzedał papiery wartościowe opiewające na kwotę zaledwie 1 mln złotych.

Od nowego roku samorządy w wielu regionach Polski postanowiły uraczyć obywateli nowymi opłatami lub wzrostem obecnie pobieranych już opłat. Przede wszystkim wzrosną opłaty za wodę i ścieki. W Kielcach, włodarze postanowili podnieść opłaty z użytkowanie wieczyste gruntu i zgodnie z wyliczeniami miejskiego magistratu mieszkańcy jednej z kamienic będą musieli uiszczać aż 27 krotnie wyższe opłaty za swoje mieszkania. Największą jednak „kreatywnością” wykazali się radni Szczecinka, w którym wprowadzono podatek od balkonów i ocieplenia, które wystaje na pas drogowy.

Stopa bezrobocia w Polsce, według publikacji Głównego Urzędu Statystycznego, w miesiącu październik wyniosła 8,2%. Jest to wartość równa prognozowanej oraz o 0,1 punkta procentowego niższa niż w okresie poprzednim.

Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej w Polsce, w listopadzie wyniósł -2,4 punkta. Jest to wartość wyższa niż w miesiącu poprzednim, kiedy osiągnął on poziom -3,7 pkt. Oznacza to, że w Polsce utrzymuje się tendencja pesymistycznego nastawienia konsumentów.

Podsumowanie tygodnia przygotowali Zbigniew Grodziński, Asia Szmigielska, Aleksandra Szymura oraz Jędrzej Świerczyński, pod redakcją Alana Bartola.

Arrow
Arrow
ArrowArrow
Slider

Dodaj komentarz