Mam nadzieję, że zarezerwowaliście sobie odrobinę czasu w ten niedzielny wieczór na nowe, Hossowe Podsumowanie Tygodnia 🙂

Donald Trump w piątek 20.01.2017 r. został oficjalnie zaprzysiężony na 45 prezydenta USA. Uroczystości zaczęły się o 11:30 czasu lokalnego, w skład, których weszły m.in. takie wydarzenia jak: uroczysta msza, zaprzysiężenie i przemówienie nowego prezydenta, przemarsz Pensylvania Avenue, podpisanie pierwszych dekretów i uroczysty bal. Wydarzeniom tym cały czas towarzyszyły protesty, w których ludzie wyrażajli swój sprzeciw wobec zaprzysiężenia nowego prezydenta. Mówi się o liczbie protestujących nawet 4 mln nie tylko w USA, ale i w innych państwach świata m.in. Londynie czy Barcelonie. Koszt inauguracji wyniósł $200 mln i większą część tej kwoty pochłonęły wydatki na bezpieczeństwo.

We wtorek 17 stycznia premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, przedstawiła kluczowe kwestie związane z rozpoczęciem procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W swoim wystąpieniu premier potwierdziła prasowe plotki o twardym Brexicie, który obejmuje m.in. skłonność do poświęcenia jednolitego rynku w celu odzyskania pełnej kontroli nad granicami oraz nawiązanie nowych umów stosunków gospodarczych z krajami wspólnoty. Informację o twardych negocjacjach rynki wyceniły już podczas poniedziałkowej sesji, podczas której po weekendowych plotkach funt tracił ponad 1%. Jak się okazało, łagodny ton wypowiedzi premier, informacja o przedstawieniu ostatecznego projektu porozumienia do głosowania w obu izbach parlamentu oraz zapowiedź nowych uprawnień parlamentów krajów związkowych pozytywnie zaskoczyła rynki. Doprowadziło to do mocnego umocnienia brytyjskiej waluty, która zyskała we wtorek ponad 3%.

W środę oczy rynków zwrócone były w stronę Kanady. Bank Kanady, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawił niezmieniony poziom stóp procentowych (0,5%). Jednak inwestorzy wyczekiwali szczegółów kwartalnego raportu o inflacji, który pokazał pozytywne impulsy inflacyjne. W kontraście dla pozytywnego raportu postanowił wypowiedzieć się prezes banku – Stephen Poloz, który na konferencji prasowej wykazał się bardzo ostrożną retoryką, sugerując nawet możliwość obniżenia stóp procentowych. Zapewnił również, że Bank Kanady ma dużą przestrzeń do działań w razie zmaterializowania się czynników ryzyka, co spowodowało silną wyprzedaż dolara kanadyjskiego oraz kanadyjskich obligacji.

Po decyzji Banku Kanady i zamknięciu parkietów w Europie, w San Francisco podczas spotkania w Commonwealth Club przemawiała Janet Yellen. Porównując wystąpienia Yellen z ostatnich kilku miesięcy można pokusić się o stwierdzenie, że prezes Rezerwy Federalnej zaprezentowała się mocno jastrzębio. W swoim przemówieniu zapewniła rynki, że wraz z większością członków FED spodziewa się kilku podwyżek stóp procentowych w tym roku. Kierując się dot-chartem z ostatniego posiedzenia można oczekiwać aż trzech podwyżek w tym roku. Yellen skomentowała również obecną sytuację gospodarczą, która w jej ocenia ulega poprawie i powoli zmierza do realizacji celu FED w postaci pełnego zatrudnienia i inflacji w wysokości 2%. Zaznaczyła również, że opóźnianie podwyżek stóp procentowych przy obecnej tendencji gospodarczej byłoby niekorzystne dla gospodarki, gdyż mogłoby wymusić skokowe podwyżki w przyszłości.

W minionym tygodniu odbyło się coroczne Światowe Forum Ekonomiczne w Davos. Tym razem motywem przewodnim rozmów przywódców państw i bussinesman’ów było objęcie prezydentury przez Donalda Trumpa. W kuluarach mówi się, że nowy prezydent może dążyć do wojny handlowej z Chinami oraz do osłabienia rekordowo drogiego dolara. Oprócz Trumpa nie mogło zabraknąć tematu sytuacji w strefie Euro, Brexitu czy zbliżających się wyborów prezydenckich we Francji, w których duże szanse na zwycięstwo ma Marine Le Pen. Polskę na szczycie reprezentował wicepremier Mateusz Morawiecki.

Węgrzy rozpoczynają nowy rok z niższymi podatkami. Od 1 stycznia, stawka odpowiednika polskiego podatku CIT będzie wynosić zaledwie 9% (wcześniej 10 i 19%). Podatek VAT na niektóre produkty spożywcze został obniżony z 27% do zaledwie 5%. Zmiany te są wprowadzane przy świetnej sytuacji budżetowej państwa Madziarów. Regularnie obniżają dług publiczny, w pierwszych dziesięciu miesiącach 2016 roku wypracowali 57,5 mld forintów nadwyżki budżetowej, a to wszystko przy agencjach ratingowych podwyższających ich rating do poziomu inwestycyjnego.

Wynagrodzenie w Polsce, w miesiącu grudzień, wzrosło o 2,7% r/r w porównaniu z poprzednim miesiącem, co jest wartością mniejszą niż prognoza. Przewidywano, że wzrost w tym okresie będzie wynosił 3,95% r/r. Zatrudnienie w tym okresie wzrosło o 3,1% r/r, co jest równe wartości prognozowanej. Przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło w grudniu 4635,77 zł i było około 300 zł wyższe niż w listopadzie (4329,71 zł).

Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami, ECB utrzymał w styczniu stopy procentowe na tym samym poziomie (0,0%).

W IV kwartale w Chinach zauważalny był wzrost PKB o 6,8% r/r, co jest wartością wyższą od prognozowanej o 0,1 punkt procentowy. Co ciekawe, w stosunku kwartał do kwartału, nastąpił wzrost o 1,7%.

Podsumowanie tygodnia przygotowali Jędrzej Świerczyński, Filip Bogdziun, Michał Kazan oraz Aleksandra Szymura a zredagował Alan Bartol.

Dodaj komentarz