Serdecznie witamy w tym jakże zimnym pod względem pogody i jakże gorącym pod względem zaliczeń okresie. Mamy nadzieję, że nasze podsumowanie będzie miłą przerwą w czasie nauki 🙂
Środowa konferencja prezydenta-elekta Stanów Zjednoczonych była od dawna wyczekiwanym wydarzeniem przez inwestorów z całego świata. Dla Donalda Trumpa środowa konferencja była świetną okazją do zaprezentowania rynkom planu wprowadzenia pierwszych reform po objęciu urzędu i udowodnieniu zarówno Amerykanom, jaki i inwestorom, którzy uwierzyli w kampanię Trumpa, że wszystko co usłyszeli podczas kampanii nie było tylko przysłowiową kiełbasą wyborczą. Pomimo rynkowych oczekiwań, znaczną część konferencji prezydent-elekt poświęcił tematowi wpływów rosyjskich służb specjalnych na kampanię prezydencką i walkę z dziennikarzami, co źle zostało odebrane przez rynki. Wygląda na to, że dopóki rozbudzone po wyborczych obietnicach rynki nie uzyskają od nowej administracji konkretów i potwierdzenia w czynach, siła amerykańskiej waluty będzie ograniczona.
W piątek 13 światło dzienne ujrzał raport finansowy za IV kwartał banku Wells Fargo. Bank zaraportował skorygowany zysk na jedną akcję w wysokości $0.96 ($0.04 gorszy od rynkowego konsensusu oraz $0.07 niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku) oraz przychody w wysokości $21,58 mld (również nieznacznie poniżej rynkowych oczekiwań, które wyniosły $22,45 mld). Inwestorzy bacznie śledzą ostatnie sprawozdania finansowe banku ze względu na ujawnione we wrześniu ubiegłego roku nieprawidłowości przy zakładaniu nowych rachunków dla klientów banku. Rynek wciąż stara się wycenić nadszarpnięcie wizerunku banku i koszty tych błędów, które w październiku i listopadzie odbiły się spadkiem liczby nowo otwartych rachunków odpowiednio o 44% i 41%.
Miniony tydzień przyniósł sporą zmienność na rynku metali przemysłowych. Źródła tych ruchów można się doszukiwać w odległej Indonezji, która jako liczący się kraj na mapie wydobycia surowców przemysłowych, wprowadziła plan dotyczący bardziej restrykcyjnych zasad eksportu wydobywanych surowców (m.in. miedzi i rud żelaza). Jest to odpowiedź rządu na problem lokalnych firm z przetwarzaniem wydobytych surowców. Regulacja eksportu ma na celu zmusić do inwestycji w huty i przetwórnie firmy wydobywcze by te eksportowały droższe towary.
Trzy nowe banki wchodzą do Polski. Estoński Inbank, holenderski MTGU oraz nowa marka Banku Pocztowego, skierowana do osób głównie w młodym wieku – Envelobank, rozpoczną działalność w naszym kraju. Możemy mieć nadzieję, w związku z tym, na nowe ciekawe oferty, które przebiją obecną konkurencje.
Koncernowi Volkswagen udało się zawrzeć ugodę z resortem sprawiedliwości USA w związku z aferą spalinową z września 2015 roku. W ramach porozumienia, koncern zapłaci 4,3mld dolarów jako sankcję karną za fałszowanie pomiarów toksyczności spalin w swoich samochodach. Afera spalinowa to największa afera w branży motoryzacyjnej w ostatnich latach i jej skutki będą odczuwalne przez koncern przez długi czas. Volkswagen przygotował wprawdzie 18 mld euro jako koszty likwidacji skutków skandalu, ale jak sam przyznaje, pieniądze te mogą nie być wystarczające.
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać w styczniu stopę lombardową, referencyjną, depozytową oraz redyskontową na tym samym poziomie co w okresie poprzednim. Wartości te wynoszą odpowiednio: 2,5%, 1,5%, 0,5% oraz 1,75%.
Indeks Sentix, czyli grupa wskaźników ukazująca oczekiwania inwestorów finansowych, w strefie euro wyniósł styczniu 18.2. Jest to wartość wyższa niż poprzednia (10) oraz prognozowana (12.5).
Bank Rezerwy Federalnej podał w ostatnich dniach wartość wskaźnika Kredyt konsumencki za listopad. Jest to miernik, który pokazuje zadłużenie amerykańskich konsumentów. Wartość w podanym okresie wyniosła 24,5 mld USD, czyli o prawie 10 mld USD więcej niż w październiku (16,2 mld USD). Jest to wartość również większa niż z prognozami (18,4 mld USD).
Inflacja PPI wyniosła w grudniu w Stanach Zjednoczonych 0,3% m/m oraz 1,6% r/r. Wartość ta pokryła się z prognozami na ten okres. Takie same wartości przyjęła inflacja bazowa PPI.
Podsumowanie przygotowali Filip Bogdziun, Jędrzej Świerczyński, Asia Szmigielska oraz Aleksandra Szymura. Zredagował Alan Bartol.